OPIS DZIAŁANIA Preparat Panadol Extra zawiera w swoim składzie paracetamol - substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz kofeinę nasilającą działanie przeciwbólowe. Paracetamol nie powoduje podrażnienia żołądka. Paracetamol nie działa przeciwzapalnie. WSKAZANIA Paracetamol działa przeciwbólowo w: bólach głowy, gardła, migrenach, bólach zębów, bólach kostnych, stawowych i mięśniowych bólach menstruacyjnych. Preparat Panadol Extra może być stosowany w: przeziębieniach stanach grypopodobnych Działa przeciwgorączkowo. PRZECIWWSKAZANIA Nie należy stosować preparatu Panadol Extra u osób z nadwrażliwością na paracetamol lub kofeinę. Nie wolno przyjmować preparatu Panadol Extra łącznie z innymi lekami zawierającymi w swoim składzie paracetamol. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, choroba alkoholowa, pierwszy trymestr ciąży, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, bezsenność. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I OSTRZEŻENIA SPECJALNE Należy unikać stosowania preparatu Panadol Extra u alkoholików, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek; szczególnie zagrożeni są chorzy głodzeni; w czasie stosowania leku nie wolno spożywać żadnych napojów alkoholowych. Duża ilość wypitej kawy czy herbaty przy jednoczesnym przyjmowaniu tego leku może spowodować uczucie napięcia i rozdrażnienia. Okres ciąży i karmienia piersią stosować tylko po konsultacji z lekarzem. INTERAKCJE paracetamol nasila działanie doustnych środków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, łączne podawanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu, rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne i inne leki indukujące enzymy mikrosomalne stosowane łącznie z paracetamolem nasilają ryzyko uszkodzenia wątroby, doustne leki antykoncepcyjne, cimetydyna zmniejszają metabolism kofeiny, natomiast barbiturany i palenie tytoniu przyspieszają, paracetamol stosowany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę, metoklopramid przyspiesza a wszystkie cholinolityki opóźniają wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego, paracetamol nasila ośrodkowe działanie kofeiny, kofeina jest antagonistą leków nasennych i przeciwpadaczkowych. DAWKOWANIE Dorośli i dzieci od 12 roku życia: W zależności od nasilenia dolegliwości 1 do 2 tabletki preparatu Panadol Extra co 4 godziny. Preparatu Panadol Extra nie należy przyjmować częściej niż co 4 godziny. Nie wolno przekraczać 4 dawek (8 tabletek) w ciągu doby. Preparat nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12 roku życia. Jeśli objawy choroby nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. PRZEDAWKOWANIE Jeśli przekroczona została zalecana dawka leku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet gdy samopoczucie chorego jest dobre. Objawy przedawkowania z reguły ujawniają się po dwóch godzinach. Są to bolesność w okolicy wątroby, po dwóch dniach żółtaczka. Czasami wcześniej pojawiają się nudności i wymioty. Kofeina może powodować niemiarowość rytmu serca, drgawki. DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE Działania niepożądane paracetamolu są rzadkie. Mogą wystąpić: skórne odczyny alergiczne: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty, sporadycznie może wystąpić: trombocytopenia, methemoglobinemia, agranulocytoza, przy przedawkowaniu upośledzenie czynności wątroby oraz nerek, ze względu na obecność kofeiny: zaburzenia snu, bóle głowy, drżenia mięśniowe, niemiarowość rytmu serca. SKŁAD Każda tabletka preparatu Panadol Extra, przeznaczona do podawania doustnego zawiera: paracetamol - 500 mg; kofeina - 65 mg
Otrivin, 0.1%, aerozol do nosa, 10ml - .
€ 12,00Cena